Правопросвітництво – пріоритетний сервіс системи БПД

Деталі


Якою має бути правопросвітницька стратегія системи безоплатної правової допомоги? Над цим питанням працювали понад 200 учасників I Всеукраїнського форуму «Право&Свідомість», який проходив 14 травня одночасно у п’яти містах України – Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та Львові.

«Співавторами майбутньої стратегії правопросвітництва системи БПД є представники державних органів, правничої спільноти, громадських організацій, експертного середовища. Стратегування – це процес, для якого важлива участь багатьох зацікавлених сторін. Саме спосіб вироблення стратегій через діалог, дискусії на рівні суспільства є запорукою успіху», – зазначив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.

П’ять робочих груп у п’яти містах запропонували різні ідеї, думки, рішення, які потім увійдуть у правопросвітницьку стратегію системи БПД. Вони обговорили як подолати недовіру до права та формувати правову свідомість суспільства. Серед тем – якими мають бути правопросвітницькі заходи, як спланувати креативну інформаційну кампанію та виміряти її результат, як залучити партнерів та зацікавити медіа. 

Йшлося про те, що підвищення правової культури є більш ефективним та успішним у порівнянні з посиленням покарання за недотримання правових норм. Тому головне завдання – підвищення рівня правової культури населення, особливо молоді. І тут потрібні амбасадори права. Ними можуть бути волонтери, представники місцевих громад, потерпілі від правопорушень…

IMG 2510 1

«За останні п’ять років Україна зробила величезний стрибок у розвитку правової свідомості. Українці нарешті повірили, що свої права можна та треба захищати», – зазначив Міністр юстиції Павло Петренко, який взяв участь у І Всеукраїнському форумі «Право&Свідомість».

Він наголосив, що завдання Мін’юсту – продовжити рух до підвищення рівня правосвідомості українців.

Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук зазначив, що Канада співпрацює з системою безоплатної правової допомоги з 2014 року.

«Те, як добре система безоплатної правової допомоги розвинулась, є реальним здобутком України. Відкриття місцевих центрів та бюро, правових клубів «PRAVOKATOR» - ми бачимо, як зростає ця мережа, як створюються платформи для того, щоб громадяни та представники системи правосуддя могли дискувати з приводу таких питань, як протидія насильству, цькуванню, захист прав споживачів, прав виборців, прав дітей. Все це має сприяти тому, щоб дати людям відчуття справедливості. Впевнений, це те, до чого прагнуть сьогодні українці», – наголосив Роман Ващук.

Заступник Директора Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Енн Хоппер наголосила на важливості співпраці владних установ та громадського суспільства у сфері підвищення правосвідомості українських громадян і у допомозі їм скористатися цими правами.

«Владі важлива ця співпраця для того, щоб підвищити правосвідомість громадян. І звичайно, це важливо для самих громадян – знати про свої права та мати можливість скористатися ними», – зауважила Енн Хоппер.

Учасники форуму зазначили, що мають значний досвід проведення правопросвітницьких кампаній, тому їм є чим поділитися. Ця зустріч надала можливість обмінятися результатами правопросвітницької діяльності, практичним досвідом, інноваціями.

«Віримо, що форум стане головною правопросвітницькою платформою країни і збиратиметься щороку для підбиття підсумків зробленого за рік та окреслення нових планів», – зазначив Олексій Бонюк.

Директор Регіонального центру з БВПД у Луганській та Харківській областях Анатолій Бородавка розповів про співпрацю з органами місцевого самоврядування.

IMG 2533 1

«Посилення правової спроможності територіальних громад є одним з основних пріоритетів розвитку системи правової допомоги. І саме подолання правового нігілізму в результаті буде мати вплив на формування правосвідомості громадян. Ми одним з інструментів співпраці з органами місцевого самоврядування для себе визначили розробку, прийняття, виконання програм правової допомоги населенню територіальних громад», – сказав він.

«Ми уклали Меморандум з Харківською обласною радою. Було дуже приємно почути розуміння, що це є необхідним дійсно саме для територіальних громад. І у нас уже в друку буклет, який спільно розроблений і буде випущений обласною радою за сприяння Асоціації органів місцевого самоврядування і Богодухівської міської ради.

Крім того, обласна рада відразу відгукнулася на ту роботу, яку ми проводимо, і розмістила на сайті обласної ради презентацію – практику роботи Богодухівського місцевого центру в напрямку розробки, прийняття, затвердження та виконання програм правової допомоги».
«Найбільша наша перемога на сьогоднішній день полягає в тому, що керівники органів місцевого самоврядування зрозуміли необхідність прийняття даних програм і важливість їх саме для мешканців територіальних громад».

IMG 2563 1

Після включення міст і віртуального спілкування почалася робота у форматі «світове кафе». Результатом колективної праці були п’ять повноцінних, цілком експертних презентацій з конкретними пропозиціями щодо розвитку правопросвітництва. Вони (разом з напрацюваннями груп з інших міст – учасників Форуму) стануть наріжним каменем стратегії правопросвітництва в Україні, яка очікується вже восени.

IMG 2657 1

І Всеукраїнський форум «Право&Свідомість» організовано Координаційним центром з надання правової допомоги за підтримки Міністерства юстиції України, Міжнародного фонду «Відродження», українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).


Інформація про Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях:

 Адреса: м. Харків, Майдан Свободи, 5, 6 під’їзд, 3 поверх

Контактний телефон: (057) 705-03-52

Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103

(цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України)

Офіційний веб-сайт: http://kharkiv.legalaid.gov.ua

   
© 2014 Харківський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua